videokuvauksen ja -editoinnin peruskurssi



19.-20.5.2023
Haluatko oppia videokuvauksen ja -editoinnin alkeet? Tällä kurssilla käydään harjoitustöiden avulla läpi videonteon prosessi alusta loppuun.
Sisältö
Kurssilla opimme videokuvaamista digijärjestelmäkameralla sekä tuottamaan elokuvallisen kokonaisuuden Adobe Premiere -ohjelmalla. Aluksi käsittelemme kuvakerronnan perusteita ja teemme kuvausharjoituksia digijärjestelmäkameralla.
Tämän jälkeen kurssilla kuvattu materiaali siirretään Premiere-ohjelmaan editoitavaksi, jolloin sinulle tulee tutuksi Premieren perustyökalut.
Pe 19.5. klo 9-16
- kuvakerronnan perusteita
- lounas
- kuvausharjoituksia digijärjestelmäkameralla
- iltapäiväkahvit
- materiaalin siirto Premiereen
La 20.5. klo 9-16
- Premieren perustyökalut ja editointi
- kuvajatkuvuus, rytmi ja rakenne
- lounas
- editointia
- efektit, äänet, tekstit ja exportointi
- iltapäiväkahvit
- töiden arviointi
koulutuksen kesto
Kenelle
Kurssi sopii kaikille videokuvaamisesta ja editoinnista kiinnostuneille kokemuksesta riippumatta. Kurssi ei edellytä aiempaa kokemusta videokuvaamisesta tai videon jälkikäsittelystä, mutta tietokoneen ja kameran peruskäytön tulee olla hallinnassa.
ilmoittautuminen
- Ilmoittautuminen kurssille päättyy 7.5.2023.
- Vahvistamme kurssin toteutumisen sinulle sähköpostiisi viimeisen ilmoittautumispäivän jälkeen.
- Kurssin laskutus tapahtuu ennen kurssin alkua.
- Pidätämme oikeuden kurssin peruuttamiseen vähäisen osanottajamäärän vuoksi sekä aikataulu- ja opetusmuodon (lähi/etä) ja muihin vastaaviin muutoksiin erityisissä poikkeustilanteissa.
hinta
- 250e / hlö.
- Hinta kattaa ammattitaitoisen opetuksen sekä kurssiruokailun.
- Opistolla voi lähijaksojen aikaan yöpyä edulliseen hintaan. Lue lisää
OPISKELUVÄLINEET
Kurssille voit osallistua millä tahansa digijärjestelmäkameralla, jossa on video-ominaisuus. Voit tuoda mukanasi oman kameran tai tarvittaessa saat opistolta kameran lainaan.
kouluttajat
- Mark Ståhle on opettanut kuvataidetta, sarjakuvaa, elokuvaa ja animaatiota kaikenikäisille yli 20 vuoden ajan. Mark on toiminut myös ohjaajana ja animaattorina useissa animaatiotuotannoissa.